Liverpool câștigă și Manchester și merge în careul de ași al Champions League!

Publicat: 12/04/2018 | 07:11
Liverpool s-a calificat în semfinalele Champions League cu scorul general de 5-1 în fața celor de la Manchester City.

După ce în tur s-au impus cu 3-0 pe teren propriu, „cormoranii” au tranșat și disputa de la Manchester cu scorul de 2-1.

City a început furibund partida de pe teren propriu contra „cormoranilor” și după numai 2 minute de joc a reușit să deschidă scorul prin Gabriel Jesus.

Fără Guardiola pe bancă, tehnicianul lui Manchester City fiind eliminat din cauza protestelor la pauză, „cetățenii” s-au văzut egalați la 11 minute de la reluarea jocului, Liverpool punctând prin Salah. Golul lui Firmino din minutul 77 a pus capăt definitiv visului „cetățenilor” de a merge în semifinale, Liverpool calificându-se în careul de ași al competiției.

Mohamed Salah a reușit prin golul marcat aseară contra luui Manchester City în victoria obținută cu 2-1 de Liverpool în returul sferturilor de finală din Champions League să intre în istoria „cormoranilor”.

Mijlocașul în vârstă de 25 de ani,  a ajuns prin golul marcat în poarta „cetățenilor” la opt goluri în această ediției de Champions League, acesta fiind un record al ”cormoranilor”, într-un sezon de Ligă.

De asemenea, prin reușita sa, egipteanul a devenit și al cincilea marcator din toate timpurile pentru Liverpool în Champions League, fiind depășit de Gerrard, Luis Garcia, Crouch și Kuyt.

Salah are în acest sezon marcate pentru Liverpool numai puțin de 39 de goluri în toate competițiile acestui sezon și 11 assist-uri.

Iată echipele în Manchester City- Liverpool 1-2

Manchester City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte – Bernardo Silva (min.74 Gundogan), Fernandinho, De Bruyne, David Silva (min.66 Aguero)- Sterling, Gabriel Jesus, Sane

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold (min.81 Clyne), Lovren, Van Dijk, Robertson – Milner, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain – Mane, Salah (min.89 Ings), Firmino (min.81 Klavan).