Liverpool defilează cu echipa a doua și în FA Cup » Astăzi se decide ultima necunsocută de pe tabloul optimilor!

Publicat: 05/02/2020 | 13:48

Fără Jurgen Klopp la această partidă, și cu echipa U23 a clubului condusă în teren de pe bancă de Neil Critchley, „cormoranii” s-au impus la limită cu scorul de 1-0 în fața celor de la Shrewsbury calificându-se astfel în optimile FA Cup.

Meciul a fost decis de un autogol nefericit al oaspeților, semnat de Ro-Shaun Williams. În următoarea fază a competiției, Liverpool va avea parte de un duel de cinci stele cu Chelsea Londra. Acest meci cu Shrewsbury  a fost o rejucare după ce în tur partida s-a terminat cu scorul de 2-2.

Într-o altă rejucare, Newcastle a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Oxford United, echipă din liga a treia. După ce în tur scorul a fost 1-1, la rejucarea de pe „Kassam Stadium” cele două echipe nu au putut fi departajate decât în prelungiri, formația din Premier League impunându-se cu 3-2 după ce la finele timpului regulamentar scorul a fost 2-2.

Ultima necunoscută din această fază a competiției se va stabili în această seară de la ora 21:45 la Londra.  Tottenham va primi vizita celor de la Southampton într-o rejucare din turul al IV-a al FA Cup. În tur duelul s-a terminat nedecis, scor 1-1, într-un meci în care Son a înscris pentru oaspeți (min.58), iar Boufal a egalat cu trei minute înainte de finalul partidei, făcând astfel ca această calificare să se decidă astăzi la rejucare. Învingătoarea acestui duel va întâlni în optimile competiției Norwich.