Liverpool merge în sferturile Champions League după o dublă victorie la „indigo” cu RB Leipzig!

Publicat: 11/03/2021 | 09:34

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală aale Champions League după ce a dispus în dublă manșă cu același scor, 2-0, de RB Leipzig.

La fel ca și turul și manșa retur s-a disputat tot pe „Puskás Aréna” din Budapesta. După cum bine știți, UEFA a fost nevoită să modifice locurile de disputare ale mai multor meciuri, din cauza pandemiei de coronavirus, atât în Liga Campionilor, cât şi în Europa League, astfel că „dubla” dintre „cormorani” și „tauri” a avut loc în Ungaria.

La fel ca și în tur, când Salah (min.53) și Mane (58) au punctat, și în retur cei doi jucători au fost decisivi pentru „cormorani”, marcând în minutele 60 și 74 golurile victoriei echipei pregătite de Klopp. Astfel cu scorul general de 4-0 în „dubla” cu RB Leipzig, Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League.

Prin acest succes „cormoranii” par să fi depăşit momentul dificil prin care au trecut, cu opt înfrângeri în ultimele 12 partide. Pe lângă Liverpool, în sferturile de fiinală s-au mai calificat în urma rezultatelor înregistrate până în prezent FC Porto, Borusssia Dortmund și PSG.

Ultimele patru sfertfinaliste se vor desemna săptămâna viitoare când sunt prograamate ultimele meciuri ale manșei retur din cadrul optimilor UCL.