Liverpool se impune spectaculos în ultimul meci al anului pe Anfield în faţa lui Leicester!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

Meciul de pe Anfield a fost unul foarte spectaculos. Liverpool a început meciul practic de la 0-1 după ce Vardy a reuşit să scuture plasa porţii apărate de Karius după doar trei minute de joc. În ciuda dominaţiei absolute a cormoranilor golul acestuia avea să decidă rezultatul primei reprize, Leicester intrând la cabine cu 1-0.

Încurajată de cei aproximativ 54.000 de spectatori, Liverpool a avut forţa de a răstruna scorul şi de a rămâne neînvinsă în ultimele 11 partide de campionat. Eroul trupei pregătite de Klopp a fost Salah, dubla reuşită de acesta în minutele 52 şi 76 fiind decisive în economia partidei, Liverpool obţinând astfel cel de-al 11-lea succes în acest sezon. Interesant este că formaţia lui Klopp nu are decât două înfrângeri în acest campionat, restul de opt partide terminându-se nedecis. Cu 41 de puncte, Liverpool a terminat anul pe locul 4 în Premier League, la trei puncte de Manchester United care se află pe locul 3 şi la patru puncte de Chelsea, formaţie aflată pe locul 2.

De partea cealaltă, Leicester a încheiat anul pe locul 8 cu 27 de puncte la şapte puncte delocul 7 ocupat de Burnely.