„Los Gauchos” au facut show cu coreenii

Publicat: 18/06/2010 | 00:00
GOLGHETER. Higuain (cu numarul 9) a ingenuncheat Coreea si a calificat Argentina in optimile Cupei Mondiale

Cu 25.000 de suporteri in tribune si cu Diego Maradona pe post de dirijor, Argentina a reusit al doilea scor fluviu de la Mondiale, dupa Germania. Partida a debutat cu sutul lui Di Maria, care a sutat in plasa laterala dintr-o pozitie foarte buna, dar golul turcesc anunta iuresul. A fost nevoie de 17 de minute pentru ca Argentina sa deschida scorul, dar golul a fost marcat cu ajutorul coreenilor, care s-au panicat la o centrare a lui Messi si au marcat in propria poarta. Dupa jumatate de ora de joc, Higuain a reluat cu capul o centrare a lui Burdisso si a dus scorul la 2-0, iar jocul parea incheiat. Coreeni nu au fost de acord si Chung Yong a marcat in ultimul minut al primei reprize un gol care le-a adus asiaticilor „de doi bani sperante”. Coreea de Sud a rezistat pana in minutul 78, cand Messi a facut o cursa de 40 de metri, a sutat in bara, iar Higuain, pe faza, a realizat dubla. Meciul s-a incheiat doua minute mai tarziu, cand Argentina a realizat o faza de mare spectacol incheiata cu golul cu capul al aceluiasi Higuain, care realizeaza astfel primul hattrick de la Mondialul din Africa.