Lovitura de gratie

Publicat: 30/08/2010 | 00:00
CLESTE. Bogdan Stancu a fost anihilat aproape perfect de catre aparatorii banateni

Grea lovitura pentru Ilie Dumitrescu. Era doar minutul 11 cand Cristi Tanase, omul pe care tehnicianul l-a desemnat sa-i „deseneze” jocul, a parasit terenul accidentat. Steaua lui Ilie traieste insa. Angelov este blocat de Luchin in ultima clipa, Stancu trimite, de doua ori, peste poarta, Bicfalvi si Matei il imita. „Ros-albastrii” controleaza jocul, Timisoara sta la cutie, cu speranta ca va da lovitura prin Goga. Sau Axente. De unde? Cei doi au fost inexistenti, izolati intre fundasii stelisti aflati, undeva, la mijlocul terenului. Ilie Dumitrescu muta la pauza. Il forteaza Bicfalvi, accidentat. Il baga pe Pacurar. Mutare al naibii de buna! De sapte minute a avut nevoie fotbalistul pentru a reusi golul etapei, cu un sut naprasnic, in dreapta lui Pantilimon. E randul sarbului de pe banca Timisoarei sa schimbe. Ii baga pe Zicu si pe Magera. Degeaba. Banatenii sunt sleiti de puteri. Dau senzatia ca pot impinge jocul spre poarta lui Tatarusanu, dar se impotmolesc la 30 de metri. Ilie este un pachet de nervi. Ii este frica de Steaua lui imprevizibila. Il dojeneste pe arbitrul Balaj, apoi il mangaie pe ceafa. Isi aminteste ca trebuie sa fie un gentleman. Da, Steaua lui imprevizibila! Lovitura libera de la marginea careului, gol Contra, 1-1. De ce i-a fost frica lui Ilie nu a scapat. Timisoara forteaza victoria. Nu o reuseste. Ar fi fost nedrept. Steaua: Tatarusanu – Emeghara, Gardos, Geraldo, Latovlevici – Radut (57 Abrudan), Bicfalvi (46 Pacurar), Stancu, Angelov, Tanase (12 Matei) – Surdu. Antrenor: Ilie Dumitrescu FC Timisoara: Pantilimon – Scutaru, Luchin, Burca, Mera, Sepsi (57 Magera)- Goga (54 Zicu), Alexa, Bourceanu, Curtean (64 Contra) – Axente Antrenor: Vladimir Petrovici