Lyon, eliminată din Cupa Franței de Caen!

Publicat: 02/03/2018 | 10:17

Caen a tranșat la limită, scor 1-0, disputa din cadrul sferturilor de finală ale ediției din acest an a Cupei Franței de pe teren propriu cu Lyon și s-a calificat în careul de ași al competiției.

Partida a fost una extrem de echilibrată, fiecare din cele două formații având șansa de a accede în semifinale. A făcut-o însă în cele din urmă Caen care a făcut diferența prin golul lui Diamande din minutul 77. Interesant este că înaintea duelului care a avut loc aseară în sferturile de finală ale Cupei Franței, Caen nu reușise să-și treacă în cont decât un singur succes în ultimele cinci confruntări cu Lyon.

În rundele anterioare din Cupa Franței, Caen a eliminat rând pe rând Hazebrouck, scor 2-0, Canet Roussillon, scor 2-1 și Metz cu scorul de 3-2.

În derby-ul acestei faze a competiției, PSG a spulberat Olympique Marseille, scor 3-0, și s-a calificat în careul de ași al Cupei Franței. Disputată la doar trei zile după confruntarea din Ligue 1, partida a fost o copie la indigo a celei din campionat, rezultatul fiind același, 3-0. Golurile celor de la PSG au fost marcate în acest meci din sferturile de finală ale Cupei Franșei  de atacanții Di Maria (min. 45+1, 48) și Cavani (min.81).

În urma rezultatelor înregistrate în sferturile de finală ale ediției din acest an a Cupei Franței s-au calificat în careul de ași formațiile din ligile inferioare, Les Herbes și Chambly,  și echipele din Ligue 1, PSG și Caen.