Man. United, victorie la scor-record cu Southampton

Publicat: 03/02/2021 | 09:23

Manchester United a egalat recordul de scor al unei victorii în Premier League, după ce a învins-o pe Southampton cu 9-0 în etapa a 22-a a Premier League.

„Diavolii roșii” nu au avut deloc milă de „sfinți” în jocul de aseară de pe Old Trafford, după ce oaspeții au rămas în 10 oameni încă din minutul 2, când Jankewitz a primit direct cartonașul roșu. Wan-Bissaka a deschis scorul pentru United în minutul 18, Rashford l-a majorat în minutul 25, iar rezultatul la pauză, 4-0, a fost stabilit în urma autogolului lui Bednarek, din minutul 34, și a reușitei lui Cavani, din minutul 39.

În repriza secundă, trupa lui Ole Gunnar Solskjaer, care obținuse doar un succes în ultimele 4 jocuri, s-a detașat pe tabelă grație golurilor înscrise de Martial, autorul unei duble, McTominay, Bruno Fernandes, din penalty, și James. Mai mult, Southampton a încheiat meciul cu doi jucători eliminați, după ce și Bednarek a primit cartonașul roșu în minutul 86.

Astfel, Southampton a suferit al doilea eșec cu 0-9 în două sezoane consecutive de Premier League, după ce mai pierduse la aceeași diferență și în octombrie 2019 în fața lui Leicester City. A fost doar a treia oară în istoria Premier League când se înregistrează un scor de 9-0, după ce tot United o spulberase pe Ipswich Town în 1995.

Totodată, Man. United a fost doar la un pas de a-și egala victoria-record din întreaga sa istorie, realizată în 1956 în fața lui Anderlecht, 10-0. După succesul de ieri, gruparea de pe Old Trafford a egalat-o la puncte pe rivala City, care joacă astăzi pe terenul lui Burnley. Southampton ocupă locul 12, cu 29 de puncte.