Marc Coma a castigat Raliul Dakar la clasa moto! Romanul Gyenes a terminat pe locul 17

Publicat: 15/01/2011 | 00:00
Pilotul spaniol Marc Coma (KTM) a castigat, sambata, Raliul Dakar la clasa moto, competitie la care romanul Emanuel Gyenes a ocupat locul 17 in clasamentul general.

Coma a castigat raliul dupa ce olandezul Frans Verhoeven (BMW) s-a impus in etapa a 13-a, ultima a competitiei, desfasurata intre orasele Cordoba si Buenos Aires. Verhoeven a fost cronometrat cu timpul de o ora, 25 de minute si 7 secunde, iar Coma a terminat ultima etapa la doua minute si 16 secunde de belgian, pe locul 5. Pozitia a doua a fost ocupata de portughezul Helder Rodrigues (Yamaha, la 5 secunde de invingator), iar pe locul trei s-a clasat brazilianul Jean de Azevedo (KTM, la 19 secunde).

La general, Marc Coma a incheiat competitia pe primul loc, fiind urmat de francezul Cyril Despres, castigatorul de anul trecut, si de Helder Rodrigues.

Emanuel Gyenes a terminat etapa a 13-a pe locul 25, la 10 minute si 36 de secunde de Verhoeven, si s-a clasat la general pe pozitia 17. Potrivit echipei Vectra Racing, Gyenes a castigat clasa Maraton din cadrul Raliului Dakar. Piloţii care se inscriu la clasa Maraton nu au voie sa schimbe motorul motocicletei pe durata intregului raliu, in timp ce restul au dreptul sa schimbe trei motoare de-a lungul evenimentului.

Celalalt roman din competitie, Marcel Butuza, a incheiat etapa pe locul 55, la 22 de minute si 36 de secunde de invingator, si raliul pe pozitia 56.

„Am incercat sa imi fac cursa, sa fiu concentrat asupra posibilitatilor mele, asupra pilotajului meu si nu am facut nicio greseala. Era singurul mod in care puteam sa castig”, a declarat Coma, informeaza AFP.

Cyril Despres a afirmat ca nu il incanta clasarea pe locul doi, dar il multumeste. „Daca sunt dezamagit? Si da si nu. Am 36 de ani, am participat la 11 editii ale Raliului Dakar, am opt clasari pe podium, stiu cat de cat la ce sa ma astept”, a adaugat francezul.