Marius Copil, în sferturile de finală la Sofia!

Publicat: 09/02/2018 | 07:00

În vârstă de 27 de ani şi numărul 93 ATP, Marius Copil l-a învins pe Kavcic, jucător în vârstă de 30 de ani şi locul 111 ATP după doar ooră şi şapte minute de joc.

Marius Copil a reuşit 12 aşi în acest meci şi a făcut două duble greşeli, dar nu şi-a cedat niciodată serviciul, salvând de-a lungul partidei  patru mingi de break. În schimb, Kavcic a făcut patru duble greşeli.

Slovenul se impusese în singura confruntare directă de până acum în faţa lui Marius Copil în 2013, în primul tur la Bastad, cu 6-4, 6-1. Prin calificarea în sferturi, Marius Copil şi-a asigurat un cec de 14.535 euro şi 45 de puncte ATP.

Adversarul său din sferturile de finală va fi luxemburghezul Gilles Muller (34 ani, 28 ATP), care a dispus în optimi de italianul Andreas Seppi cu 4-6, 7-6 (5), 7-6 (2).

Muller are 2-1 în meciurile directe cu Marius Copil, pe care l-a mai învins în 2010, în optimile turneului challenger de la Eckental (Germania), cu 7-6 (3), 7-6 (3), şi în 2015, în sferturi la s-Hertogenbosch (Olanda), cu 7-6 (4), 6-1. Singurul succes al lui Marius Copil s-a consemnat în 2013, la turneul challenger de la Quimper (Franţa), cu 5-7, 6-4, 6-4, în optimile de finală.