Martin Ambros: „Nu a mers nimic!”

Publicat: 10/12/2018 | 12:30
Selecționerul reprezentativei de handbal feminin a României, Martin Ambros, a declarat că tricolorele au cedat duelul cu Olanda de la Nancy, scor 29-25  din cuaza jocului slab făcut în repriza a doua.

„Nu a mers nimic, cum a fost în grupa D, acesta e motivul pentru care nu am păstrat nivelul din meciurile anterioare. Olanda are jucătoare bune, e una din favoritele turneului. Nu a mers apărarea, atacul şi cred că e important să jucăm mai bine. Nu ne putem permite să jucăm aşa. E pozitiv că echipa mea a luptat 60 de minute. Repriza secundă a fost cheia, noi nu am început foarte bine, iar Olanda a luat avantaj, cu încredere, şi ne-a lăsat în urmă. E foarte greu să joci aşa, în aceste circumstanţe. Am jucat foarte bine în grupa D, am venit cu 4 puncte, ne pregătim pentru Spania, dar contează recuperarea fetelor, fizic şi mental”, a declarat Martin Ambros.

Pentru România în acest meci au punctat Eliza Buceschi 8, Cristina Neagu 4, Laura Chiper 4, Crina Pintea 3, Valentina Ardean 2, Melinda Geiger 1, Cristina Laslo 1 şi Ana Maria Dragut. În ciuda eșecului, șansele de calificare ale tricolorelor în semifinale rămân ridicate, chiar şi în condiţiie în care în aceeași grupă principală, Ungaria a învins Germania cu 26-25. Olanda a rămas singura echipă neînvinsă, cu şase puncte din trei meciuri în grupa principală B. Olandezele sunt urmate în clasamet de România – 4p, Germania – 4 p, Ungaria –  4 p, Norvegia – 2 p şi Spania 0 p (3).

Următoarele meciuri din grupă sunt Spania – România (marţi, ora 19:00), Olanda – Norvegia (marţi, ora 22:00), Spania – Norvegia (miercuri, ora 16:45), Ungaria –România (19:00) şi Olanda – Germania (22:00).