Meci de infarct la Salonic cu Mircea Lucescu în tribună oferit de elevii lui Răzvan!

Publicat: 09/08/2018 | 07:27
Cu Mircea Lucescu în tribună, PAOK Salonic, formație pregătită de Răzvan Lucescu, a oferit suporterilor un meci de infarct în prima manță a celui de-al III-lea tur preliminar al Champions League, contra rușilor de la Spartak Moscova, scor 3-2 (3-2).

Toate cele cinci goluri ale partidei au fost marcate în prima repriză, purtând semnătura jucătorilor Prijovic (min. 29- penalty), Limnios (min.37) şi Pelkas (min.44), respectiv Popov (min.7) şi Promes (min.17).

Eleviii lui Lucescu jr.  au început dezastruos partida și după nici 20 de minute de joc aveau de recuperat un handicap de două goluri pe tabela de marcaj. Spre disperarea propriilor fani, Popov a deschis scorul în minutul 7, iar Promes a dublat diferența 10 minute mai târziu.

Prijovic, a fost cel care a făcut ca PAOK să reintre în joc, transformând cu siguranță un penalty în minutul 29. Opt minute mai târziu, Limnios a restabilit egalitatea aruncând tribunele în aer iar cu un minut înaintea pauzei Pelkas a stabilit scorul pauzei, reluând simplu ca la antrenament din patru metri, reușita sa stabilind și scorul final al primului mitan, transformând arena lui PAOK într-un adevărat vulcan.

Pelkas a avut șansa de a face 4-2 în repriza secundă, ratând în minutul 65 uluitor singur cu portarul după care, Spartak a ratat la rândul ei egalarea, Promes bătânndu-și joc de un penalty.

S-a terminat 3-2 iar calificarea se va decide peste o săptămână în Rusia.

Dacă va trece de Spartak Moscova, PAOK va juca în play-off-ul LC cu Benfica Lisabona sau Fenerbahce. Echipa care va pierde dubla va ajunge în grupele Ligii Europa.