Meci de infarct pe final

Publicat: 22/06/2010 | 00:00
Tentativa. Isla si-a incercat si el norocul la poarta lui Benaglio, dar a ratat tinta

Mark Gonzalez s-a inaltat si a inscris cu o lovitura de cap din coltul careului de sase metri: 1-0 pentru Chile. Ottmar Hitzfeld a pregatit acelasi registru tactic ca la meciul cu Spania. A inchis jocul si a sperat sa dea lovitura pe contraatac. Numai ca elevul sau, Behrami, l-a tradat in minutul 31, atunci cand a lovit cu bratul doi adversari si a vazut cartonasul rosu. Din acel moment, elvetienii s-au baricadat, pur si simplu, in fata careului de 16 metri si nu le-a mai pasat nici macar de sansa golului pe contraatac. Chilienii, cu un om in plus, au fortat atacul. Au reusit sa inscrie, in minutul 48, dar golul lui Sanchez a fost anulat pe motiv de ofsaid. Asaltul a continuat. Acelasi Sanchez si apoi Gonzalez au trimis in portar si pe langa tinta. Ultimul avea sa loveasca, pana la urma, cu un sfert de ora inainte de final. Iar jocul avea sa se incinga. Paredes, de doua ori, si Gonzalez au ratat ocazii imense, la fel cum a facut-o si elvetianul Derdiyok, singur cu portarul. Chile a acumulat sase puncte si a facut un mare pas spre optimile competitiei.