Medvedev, victorie FABULOASĂ cu Auger-Aliassime în sferturile de la Australian Open!

Publicat: 26/01/2022 | 18:29
daniil medvedev

În această zi au avut loc ultimele două sferturi de finală de pe tabloul masculin de la Australian Open, Jannik Sinner – Stefanos Tsitsipas și Felix Auger-Aliassime – Daniil Medvedev.

Tsitsipas și Medvedev și-au asigurat biletele pentru semifinale

Disputa dintre Sinner și Tsitsipas a fost una fără istoric. Stefanos a câștigat la pas, la scor de neprezentare, 3-0. În nici un moment al meciului nu s-a pus problema câștigătorului, diferența etalată în evoluțiile celor doi fiind una realmente imensă. Scor final: 6-3, 6-4, 6-2.

Dacă sportivul grec a avut parte de un meci facil, nu se poate spune același lucru și despre Medvedev. Rusul, care s-a duelat cu tânărul canadian Felix Auger-Aliassime, a reușit să câștige după aproape 5 ore de joc! Acesta și-a depășit adversarul după ce a fost condus cu 0-2 la seturi, scor final 6-7, 3-6, 7-6, 7-5, 6-4. De asemenea, amintim că în timpul actului al 4-lea, canadianul a ratat inclusiv o minge de meci!

În urma victoriilor obținute, Tsitsipas și Medvedev și-au aisgurat prezenta în semifinalele competiției. Aici, aceștia vor juca unul împotriva celuilalt. Celălalt meci din “careul de ași” este Berrettini – Nadal.