Messi duce Argentina la Mondialul din Rusia

Publicat: 11/10/2017 | 12:19

Victoria „pumelor” a fost însă obţinută cu mari emoţii. Partida a început practic de la 1-0 pentru gazde care au deschis scorul după doar un minut de joc prin Ibarra. Golul ecuadorienilor avea să declanşeze furia lui Messi. Starul Barcelonei a luat pe cont propriu meciulşi a reuşit un hattrick de senzaţie în minutele 12, 20 şi 62, reuşind astfel să ducă de unul singur Argentina la turneul final al Campionatului Mondial.

„Argentina îi datorează lui Messi un Mondial”, a titrat imediat presa internaţională.

Este pentru a 16-a oară când Argentina se califică la un turneu final de Campionat Mondial.

Dacă Argentina a reuşit o calificare în extremis, în schimb Chile, ocupanta locului 3 înaintea ultimei etape a ratat calificarea la Mondial. Înfrângerea chilienilor Brazilia cu 0-3, coroborată cu celelalte rezultate înregistrate au făcut ca Chile să încheie campania de calificare pe locul 6, pierzând chiar şi locul de baraj.

La baraj din zona America de Sud va merge Peru, care a remizat acasă împotriva Columbiei, reprezentativă ce s-a calificat direct la Mondial.