Messi, în fața celui de-al 40-lea „El Clasico” din carieră!

Publicat: 27/02/2019 | 14:51
Lionel Mesi se pregătește în această seară pentru cel de-al 40-lea duel cu Real Madrid în toate competițiile.

În cazul în care va bifa cel puțin un  minut în duelul de pe „Santiago Bernabeu” din semifinalele Cupei Spaniei, starul argentinian al celor de la FC Barcelona îl va egala pe Sergio Ramos în topul jucătorilor cu cele mai multe apariții în ”El Clasico”, liderul Realului având tot 40 de apariții.

În acest top, al jucătorilor cu cele mai multe prezențe în „El Clasico” se află Manuel Sanchis cu 43 de prezențe, urmat de Francisco Gento și Xavi, ambii cu câte 42 de prezențe.

Starul argenentinian al celor de la Barcelona nu a reușit însă niciodată să înscrie în această competiție în poarta marilor rivali. Messi are 26 de goluri împotriva Realului însă niciun dintre aceste goluri nu a fost marcat într-un meci de cupă.

Meciul din tur s-a încheiat nedecis, după ce Lucas Vazquez a deschis rapid scorul pentru Real, iar Malcom a egalat pentru catalani, în repriza secundă. Astfel, calificarea în finala Cupei Spaniei va fi decisă în această seară pe „Santiago Bernabeu”, „galacticii” având avantajul golului marcat în deplasare pe „Nou Camp”, scor 1-1.

Duelul din această seară din manșa retur a semifinalei Cupei Spaniei dintre Real Madrid și Barcelona va avea loc de la ora 22:00 și va fi transmis în direct de Digi Sport.

Echipe probabile Real Madrid- FC Barcelona:

Real Madrid: Navas – Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Reguilon – Kross, Casemiro, Modric – Lucas Vazquez, Benzema, Vinicius

Barcelona: ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Alena, Busquets, Rakitic – Messi, Suarez, Dembele