Messi şi Suarez duc Barcelona în semifinalele Cupei Spaniei!

Publicat: 26/01/2018 | 13:18

Luis Suarez a reuşit să anuleze avantajul din tur al lui Esnapyol după doar 9 minute de joc, punctând cu o lovitură spelndidă de cap din şapte metri. Lionel Messi a încheiat definitiv conturile în minutul 25 înscriind cu un şut din 16 metri, mingea fiind deviată şi de un apărător al adversarilor înainte de a intra în plasă. Cu 2-0 pe tabelă încă din minutul 25, Barcelona şi-a făcut în continuare jocul şi făpră să mai forţeze au tranşat calificarea în favoarea lor, mergând în semifinale cu scorul general de 2-1.

Cea mai mare surpriză a ediţiei din acest an a Cupei Spanieişi chiar din istoria cupei,  a reprezentat-o eliminarea celor de la Real Madrid, „galacticii” fiind scoşi din competiie de modesta Leganes după 1-0 în deplasare şi 1-2 pe teren propriu.

Tragerea la sorţi a semifinalelor Cupei Spaniei va avea loc astăzi. Manşa tur din cadrul jocurile din semifinale se va desfăşura săptămâna viitoare. În careul de aşi al Cupei Spaniei s-au calificat Sevilla, Valencia, Leganes şi Barcelona.