Messi urcă Barcelona pe podium în La Liga!

Publicat: 06/01/2021 | 23:53

Barcelona a tranșat în favoarea sa, scor 3-2, restanța din cea de-a doua rundă a acestui sezon din La Liga din deplasare cu Athletic Bilbao. Cu  Lionel Messi într-o formă de zile mari, starul argentinian reuşind o dublă, „extratereștii” au reușit să plece cu toate punctele dintr-o deplasare grea în care au și fost conduși pe tabela de marcaj.

Bascii au deschis rapid scorul pe stadionul „San Mames”, prin atacantul Inaki Williams (min.3), însă catalanii au restabilit egalitatea prin Pedri (min.14). La 1-1 a fost momentul în care a intrat în scenă Messi, starul argentinian reușind să ducă scorul la 3-1 grație unei duble semnate în minutele 38 și 62. În ultimul minut al timpului regulamentar de joc, Iker Muniain a reușit să puncteze pentru basci, însă reușita sa a contat doar lla capitolul „statistică”, partida terminându-se 3-2 în favoarea lui Messi & co.

Graţie acestui succes, FC Barcelona a acumulat 31 de puncte în 17 meciuri disputate şi a urcat pe poziţia a treia a clasamentului, fiind devansată de Atletico Madrid, cu 38 de puncte (15 jocuri), şi Real Madrid, cu 36 de puncte (17 jocuri).