Minutul 90, decisiv în meciurile din Grupa E!

Publicat: 23/06/2018 | 09:15
Thriller în etapa a II-a din Grupa E de la turneului final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia.
Ambele partide, Brazilia- Costa Rica și Serbia-Elveția au fost dramatice, fiind decise în final.

În primul meci disputat în această grupă, selecţionata Braziliei a învins Costa Rica, scor 2-0 (0-0), golurile fiind marcate de Coutinho, în minutul 90+1, şi Neymar, în minutul 90+7.

Coutinho a împins balonul în poartă după ce Gabriel Jesus i-a pus mingea pe tavă, după o centrare a lui Marcelo.

În minutul 90+7, Neymar a finalizat o acţiune de contraatac şi o pasă primită în marginea careului de şase metri, de la Douglas Costa.

În minutul 78, arbitrul Kuipers a dictat penalty, la un presupus fault în careu aupra lui Neymar jr. dar şi-a anulat decizia după ce a consultat VAR-ul.

În celălalt meci al grupei care a avut loc în etapa a II-a, Elveţia a învins dramatic Serbia cu scorul de 2-1 (0-1). Pentru sârbi a marcat Mitrovic în minutul 5, sârbii controlând cu autoritate oostilitățile pe teren în primul mitan. La fel ca și în meciul cu Brazilia, când în prima repriză a fost ștearsă iar în a doua incredibilă, Elveția a revenit în meci, întorcând rezultatul prin golurile marcate de Xhaka minutul 52 şi Shaqiri minutul 90.

În prima etapă Costa Rica a pierdut în fața Serbiei , scor 0-1, iar Brazilia și Elveţia au terminat la egalitat, 1-1. Astfel, Brazilia și Elveția au acumulat câte 4 puncte, Serbia 3, iar Costa Rica nu are niciun punct.

În ultima etapă pe 27 iunie, vor avea loc partidele Serbia- Brazilia şi Elveţia- Costa Rica.