Mircea Lucescu bifează prima înfrângere la Kiev!

Publicat: 12/08/2020 | 12:19
Mircea Lucescu / foto: Facebook

Tehnicianul român Mircea Lucescu a suferit primul eşec de la preluarea formației Dinamo Kiev, scor 2-1 cu Desna Cernigov. Unicul gol al formației pregătite de Mircea Lucescu a fost marcat de Viktor Ţîgankov în minutul 80, în timp ce pentru Desna, formaţie clasată pe locul al patrulea în stagiunea trecută au înscris Aleksandr Filippov (min. 32) şi Ilia Şevţov (min. 82).

„Il luce” a început meciul în formula Buşcean – Timcik, Kedziora, Sirota, Karavaev – Sidorciuk, Buialski, Ţitaişvili, Liedniev, Buleţ – Supriaga. În repriza a doua au jucat Boiko – Kedziora, Zabarnîi, Sirota, Karavaev (Vivcearenko, 65) – Sidorciuk (Andrievski, 75), Buialski (De Pena, 81), Şaparenko, Liedniev (Ţîgankov, 58), Duelund – Supriaga (Sol, 67).

În primul meci al lui Mircea Lucescu pe banca ucrainienilor, Dinamo Kiev s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, în fața celor de la a Veres Rivne într-un meci în care golurile au fost marcate de Mikkel Duelund (min. 6), Vladislav Supriaha (min. 16) şi Carlos De Pena (min. 52).

Vă reamintim că în momentul în care a ajuns la Dinamo Kiev, Mircea Lucescu a declarat că nu se dezice de trecutul său la Șahtior Donețk menționând că își dorește să redea strălucire echipei din Capitală.

„Am simțit nevoia să răspund pozitiv dorinței președintelui lui Dinamo Kiev. Sper să profit la maximum de perioada de aici în sensul obținerii unor rezultate importante. Important e să credem că putem. Nu numai eu, ci toți cei care sunt în jurul nostru. Succesul în viață depinde de dorința noastră de a obține ce ne propunem”, a declarat Lucescu.

Umrătorul meci amical al formației Dinamo Kiev va avea loc pe 15 august cu FC Polisia Jitomir.