Mircea Lucescu și-a salvat postul de selecționer al Turciei în prelungiri în Suedia!

Publicat: 11/09/2018 | 08:00
Amenințat cu demiterea, tehnicianul Mircea Lucescu și-a salvat în extremis postul de selecționer al Turciei în prelungirile partidei pe care „Semiluna” a susținut-o aseară la Stockholm cu Suedia în Seria B Grupa 2 a Ligii Națiunilor.

Condusă cu 2-0 după golurile marcate de Thelin (min.35) și Claesson (min. 49), selecționata pregătită de „Il Luce” a întors miraculos scorul obținând o victorie dramatică în prelungirile partidei.

Calhanoglu a redus din handicap în minutul 51 după care „dubla” lui Akbaba din minutele 88 și 90+2 a decis soarta partidei, Turcia plecând din Suedia cu toate cele trei puncte puse în joc.

Victoria obținută la Stockholm vine după eeșecul pe care Turcia l-a suferit la debutul în  Liga Națiunilor pe teren propriu cu Rusia, scor 2-1, meci după care în presa din Turcia au apărut zvonuri că Mircea Lucescu ar fi pe făraș, lansându-se totodată și câteva nume cu posibili înlocuitori ai tehnicianului român pe banca „Semilunei”.

Cea de-a treia echipă din Seria B Grupa a 2-a, Rusia, a stat în această etapă. Cu toate acestea, Rusia este liderul grupei.