Mircea Rednic a pasat „lanterna” „câinilor”: „Cu un ochi plâng, cu altul râd!”

Publicat: 28/06/2020 | 10:48

Fromația Poli Iaşi a învins cu scorul de 2-0 (1-0), în deplasare Chindia Târgovişte într-o partidă disputată pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti în cadrul etapei a VI-a a play-out-ului Ligii I.

Olandezul Kevin Luckassen, a deschis scorul în minutul 13, reluând cu capul în plasa porții târgoviștenilor mingea centrată de Andrei Cristea, 1-0 fiind și scorul primului mitan.

În repriza secundă, moldovenii au reușit să blocheze culoarele spre poarta lui Rusu reușind să-și dubleze avantajul în mintul 88 când argentinianul Lucas Chacana a scăpat singur pe contraatac, în urma unei pase a aceluiaşi Andrei Cristea.

Pentru moldoveni aceasta este prima victorie după trei înfrângeri consecutive. În urma succesului Poli Iaşi a acumulat 18 puncte şi a părăsit  ultimul loc al clasamentului play-out-ului Ligii I pe care acum se află Dinamo București.

„În sfârșit! Mă bucur, dar cu un ochi plâng, cu altul râd. Dedic această victorie în memoria prietenului meu și mareului antrenor Ionuț Popa, care a plecat dintre noi. Am muncit pentru această victorie, nu pot decât să îi felicit, e o victorie meritată, dar le-am transmis să nu facem mare sărbătoare, că deja marți jucăm. Nu am luat gol, e un lucru bun. Am fost și concentrați pe faza de apărare. Le-am spus că ar fi păcat să treacă în CV o retrogradare. Acum ne interesează prea puțin de Dinamo. Ionuț Negoiță ar trebui să își facă el o analiză. În perioada mea nu se ajungea la așa ceva. Nu ajungeau să ia bani împrumut de la nu știu ce spanioli. Lucrurile erau altfel”, a declarat Mircea Rednic, antrenorul principal al formației Poli Iași la fianlul partidei.

Chindia Târgovişte a rămas în urma acestui meci cu 17 puncte în clasament şi a coboarât pe locul 7, loc retrogradabil.