Mirel Rădoi vrea să debuteze la Universitatea cu calificare: „Vrem să arătăm că în tur a fost o întâmplare!”

Publicat: 10/08/2022 | 21:43

Joi, de la ora 20:30, în Bănie, va avea loc Universitatea Craiova – Zorya Lugansk, confruntarea contând pentru manșa secundă a celui de-al treilea tur preliminar al Conference League. Duelul se reia de la scorul de 1-0 pentru ucrainieni.

În urmă cu o săptămână, în Polonia, pe „Arena Lublin”, oltenii au cedat cu scorul de 1-0, unicul gol al confruntării fiind marcat de Denys Nagnoynyi în minutul 56. Chiar dacă a reușit în week-end să învingă rivala „U” Craiova 1948 cu scorul de 2-1, eșcul din Polonia, coroborat cu parcursul înrgistrat în campionat, i-a fost fatal lui Laszlo Balint, tehnicianul fiind demis. Locul său a fost luat cu 48 de ore înaintea returului cu ucrainienii de fostul selecționer, Mirel Rădoi.

„Vrem să arătăm că în tur a fost o întâmplare. În mod normal da, egalăm balanța pentru că jucăm acasă, iar echipa vine după un meci câștigat”, a declarat noul principal din Bănie.

Dacă olteni sunt în plină competiție, atât europeană cât și națională, în schimb, pentru Zorya Lugansk duelul din urmă cu o săptămână a fost primul meci oficial după o pauză de mai bine de jumătate de an. După cum bine știți, campionatul în Ucraina a fost suspendat din cauza războiului, întrecerea internă urmând a se relua la finele acestei luni, meciurile disputându-se în Polonia.

Vom miza pe moralul bun al oltenilor după victoria din derby-ul cu Craiova lui Mititelu dar și pe dorința „juveților” de a-i demonstra lui Rădoi că nu au avut „chimie” cu Balint și că nu au reușit cu fostul principal să se exprime la adevărata lor valoare.