Miza uriașă omoară spectacolul în Champions League!

Publicat: 20/02/2019 | 10:03
Miza fantastică și-a spus cuvântul în partidele din manșa tur a optimilor de finală din Champions League programate aseară. Ambele dueluri Liverpool- Bayern Munchen și Lyon- Barcelona, s-au temrinat nedecis, 0-0, calificarea în sferturile de finală ale Champions League urmând a se decide în manșa retur a celor două partide care va avea loc pe 13 martie.

Așteptat cu mare interes de toată suflarea fotbalistică, duelul dintre Liverpool și Bayern Munchen a dezamăgit. Doar fanii au fost la înălțime pe „Anfield” într-un meci în care niciuna dintre cele doouă echipe nu a riscat preferând să-și securizeze un rezultat care să-i păstreze șanse reale la calificarea în sferturile de finală ale Champions League.

În celălat meci care s-a disputat aseară în manșa tur a competiției, Barcelona, mare favorită la victorie și la a tranșa calificarea în sferturile Champions League, nu a reușit decât un 0-0 pe terenul lui Lyon într-un meci în care Messi & co s-au întrecut în ratări.

Francezi au surprins în mod plăcut în fața „extratereștrilor”, reușind să se autodepășească în multe  momente ale jocului. Jucătorii lui Lyon au dominat în debutul întâlnirii şi au ratat două ocazii mari în primele 10 minute, Ter Stegen intervenind providenţial la şuturile lui Aouar şi Terrier, a doua oară golakeeperul lui Barca fiind ajutat şi de transversală.Acesta a fost primul meci din această ediție a Champions League fără gol marcat de Barcelona și totodată al șaselea egal consecutiv înregistrat în competiție de Lyon!