Mohamed Salah, atitudine de lider: „Ne cerem scuze!”

Publicat: 26/06/2018 | 11:00
Vedeta lui Liverpool, Mohamed Salah a ținut să ceară public scuze fanilor naționalei Egiptului pentru felul în care echipa a arătat  și s-a comportat la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia.

Repartizați în Grupa A alături de Uruguay, Rusia și Arabia Saudită, Egiptul nu a reușit să obțină niciun punct, părăsind competiția cu înfrângeri pe linie, ultima înregistrată în fața Arabiei Saudite cu 2-1.

„Vreau să le mulţumesc suporterilor care au venit aici şi ne-au încurajat în aceste trei meciuri. Ştiu că a fost dificil pentru ei, aşa a fost şi pentru noi. Le mulţumesc din tot sufletul pentru că au fost alături de noi. Ştiu că este greu pentru fani, dar au fost 28 de ani fără nicio prezenţă la un turneu final. Este prima noastră experienţă la acest nivel. Ne cerem scuze şi aşteptăm să jucăm la următoarea ediţie de Cupă Mondială”, a declarat Mohame Salah, după înfrângerea cu 2-1 cu Arabia Saudită.

Ambele goluri ale egiptenilor la acest turneu final au fost marcate de Salah!

În ultimul meci de la Mondial din Grupa A, Arabia Saudită a învins Egiptul cu scorul de 2-1 (1-1). Egiptul a înscris în minutul 22 prin vedeta Mohamed Salah, cu un lob peste portar. Arabia Saudită a egalat în minutul 40+6, când Salman al-Faraj a transformat un penalty. Golul victoriei reprezentativei asiatice a fost reuşit de Salem al-Dawsari la ultima fază, în minutul 90+5.

Din Grupa A s-au calificat în optimile de finală ale Mondialului din Rusia, Uruguay și Rusia.

Clasamentul Grupei A

1 Uruguay                 3               3          0          0          5-0       9

2 Rusia                      3               2          0          1          8-4       6

3 Arabia Saudită     3                1          0          2          2-7       3

4 Egipt                      3                0         0          3          2-6       0