Moldovenii bifează a doua victorie consecutivă în SuperLigă!

Publicat: 23/07/2022 | 23:08

FC Botoșani s-a impus la limită, scor 1-0, la Mioveni cu FC Voluntari. Unicul gol al partidei a fost marcat de Tisdell în minutul 81.

După victoria de pe teren propriu în fața Chindiei, scor 3-2, din prima etapă a SuperLigii, echipa antrenată de Mihai Teja s-a deplasat la Mioveni pentru meciul cu FC Voluntari.

Începutul meciului a fost modest, fără nicio ocazie în primele 25 de minute. Ambele echipe păreau mai preocupate să nu primească gol decât să marcheze iar jocul semăna cu o partidă de șah, niciuna dintre cele două formații nefiind dispuse să-și asume riscuri. Odată cu trecerea timpului, ilfovenii au început să controleze mijlocul terenului dar botoșănenii puteau marca prin Sebastian Mailat, în minutul 29, în urma unui contraatac, șutul MVP-ului rundei precedente trecând  cu mult peste poartă, aceasta fiind singura fază notabilă în primele 45 de minute, cele două formații intrând la cabine cu scorul de 0-0.

De la vestiare ilfovenii au ieșit mai hotărâți, iar în minutul 50 Răduț ratează prima mare ocazie a meciului. Trei minute mai târziu, defensiva moldovenilor gafează dar Pap l-a blocat pe Florea, scorul pe tabela de marcaj rămânând neschimbat.

Replica botoșănenilor a venit în minutul 57 când Florescu a șutat pe poartă din lovitură liberă de la 25 de metri dar Popa a reținut fără probleme balonul. Peste șapte minute mai târziu, la rampă iese Camara, al cărui șut putenic din parginea careului este respins spectaculos în corner de goalkeeperul ilfovenilor.

În minutul 81, Tisdell punctează din apropiere, după o lovitură liberă executată de argentinianul Mussis, balonul fiindu-i pus pe tavă atacantului cu capul de către Dican.

Finalul de meci a fost gestionat perfect de elevii lui Mihai Teja, care i-au ținut departe de buturile lui Pap pe ilfoveni, partida terminându-se cu victoria FC Botoșani, scor 1-0.