Moldovenii câștigă în „Groapă” și urcă pe locul 2 în Liga 1!

Publicat: 20/09/2021 | 07:34

FC Botoșani a urcat pe locul 2 în clasament în urma victoriei pe care a obținut-o în „Groapă” cu Dinamo, scor 2-0 (2-0), meci contând pentru runda a 9-a a Ligii 1.

Trupa pregătită de Mrius Croitoru și-a respectat statutul de favorită în Capitală și s-a impus la pas în fața unei formații aflate într-o criză profundă. Diferența a fost făcută încă din primul mitan. Lansat de Mihai Roman, Hervin Onghenda a deschis scorul în minutul 13, după care, Herve Kage, a transformat în minutul 18 un penalty pe care tot el l-a obținut în urma unui atac întârziat al lui Moldoveanu.

Făcuți KO, „câinii” au fost salvați de o pană de curent în „Șoseaua Ștefan cel Mare”, în urma căreia a căzut și nocturna, jocul fiind reluat după zece minute. Nimic însă nu s-a mai schimbat pe tabela de marcaj, cele două formații intrând la cabine cu scorul stabilit în minutul 18, 2-0! La acest scor, Croitoru și-a permis să experimenteze, schimbând chiar și sistemul de joc, trecând din 1-4-3-3 în 1-3-4-3.

Gabi Torje a redus din handicap în minutul 85 fructificând un penalty obținut de Ivanovsky în urma unei intrări întârziate asupra sa a lui Dawa, însă reușita dinamovistului nu a contat decât pentru statistic. S-a terminat 2-1 pentru FC Botoșani, iar trupa lui Croitoru a urcat pe locul 2 în Liga 1. De partea cealaltă, „câinii” au căzut pe locul 15 cu 6 puncte.