Moldovenii câștigă războiul cu oltenii și urcă pe loc de baraj pentru Conference League!

Publicat: 25/04/2022 | 21:30

FC Botoșani a urcat pe loc de baraj pentru Conference League duppă victoria la limită pe care a obținut-o pe „Municipal” în epilogul rundei a 6-a a play-out-ului Ligii 1 cu „U” Craiova 1948, scor 2-1 (1-0).

După un început echilibrat de meci, Denis Haruț a avut șansa de a deschide scorul în minutul 17 însă șutul său din lovitură liberă de la 20 de metri a lovit bara porții apărate de Popa. Tot din fază fixă avea să vină și deschiderea scorului, Victor Dican reluând cu capul în minutul 39 o centrare dintr-o lovitură liberă executată de Andrei Tîrcoveanu. Replica echipei lui Nicolo Napoli nu s-a lăsat însă mult așteptată, însă Eduard Pap s-a dovedit a fi imbatabil la dubla ocazie din minutul 43, blocându-i pe Vlad Achim și Van Durmen, 1-0 fiind scorul cu care cele două formații aveau să intre la cabine.

Oltenii au început tare actul secund și la 9 minute de la reluarea jocului restabilesc egalitatea prin Compagno, acesta punctând de la punctul cu var în urma unui penalty acordat de centralul Cătălin Popa după un fault al lui Denis Haruț asupra atacantului italian.

O nouă fază fixă a stat la originea golului doi al botoșănenilor, Dawa reluând cu capul după un corner executat perfect de același Andrei Tîrcoveanu.  Peste numai patru minute, Jaja primește al doilea cartonaș galben și este eliminat de arbitrul Cătălin Popa, centralul din Pitești trimițându-l la cabine în prelungiri și tot după două galbene pe Diallo, cele două formații terminând astfel meciul în inferioritate numerică.

S-a terminat 2-1 pentru FC Botoșani care în urma acestui eșec a făcut rocada cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe în clasament, având două puncte în fața covăsnenilor, moldovenii fiind pe locul 2, la trei lungimi de liderul Rapid.