Moldovenii cedează pe „Ilie Oană” și pierd teren în SuperLigă!

Publicat: 05/09/2022 | 07:14

FC Botoșani a cedat pentru a doua oară în acest sezon în SuperLigă. După înfrângerea de la Severin cu Universitatea Craiova, scor 1-0, echipa antrenată de Mihai Teja a pierdut pe „Ilie Oană” din Ploiești cu Petrolul, scor 2-1.

După cum bine știți, între cele două eșecuri din deplasare și-a făcut loc remiza de pe teren propriu cu FC Argeș, scor 0-0, astfel că gruparea moldavă a ajuns la trei meciuri consecutive în campionat fără succes.

La Ploiești, botoșănenii au început ofensiv și au dat impresia că știu foarte bine ce au de făcut pentru a-și atinge obiectivul și a se întoarce acasă cu toaate punctele puse în joc. Contrar cursului jocului, cei care au marcat au fost ploieștenii. La prima ocazie, Petrolul a deschis scorul prin Irobiso (min.22), care scăpat din marcaj de Sno a reluat din apropiere fără speranțe pentru Eduard Pap. „Lupii” rămân periculoși iar în minutele 32 și 36 au două ocazii mari de a majora scorul, botoșănenii răsuflând ușurat că tabela a rămas doar 1-0.

În repriza secundă tot Petrolul a fost echipa mai periculoasă, iar Gicu Grozav reușește în minutul 64 să dubleze avantajul pe tabela de marcaj, împingând cu abdomenul, din apropierea liniei porții balonul în plasă.

În prelungiri, FC Botoșani a reușit să marcheze prin Sno, după o acțiune prelungită de atac dar era déjà prea târziu pentru a mai obține măcar un punct.

În urma acestui rezultat, Petrolul a rămas pe locul 3 cu 17 puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul 7 cu 12 puncte, trupa lui Teja având și un meci mai puțin disputat, restanța cu FCSB reprogramată pe 1 decembrie.