Moldovenii, doar remiză la Voluntari deși au jucat 70 de minute cu un om în plus!

Publicat: 21/05/2018 | 07:00
FC Botoşani a terminat nedecis, 1-1 (1-1), partida susţinută aseară, în deplasare, cu FC Voluntari, în runda a XI-a, a play-out-ului Ligii I.

Istoria partidei de pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, în care FC Botoşani a jucat din nou în superioritate numerică mai bine de 70 de minute, s-a scris în prima repriză.

În minutul 19, Florin Cernat a primit direct cartonaşul roşu pentru o alunecare la Răzvan Oaidă, căpitanul ilfovenilor intrând cu talpa direct pe tibia fotbalistului botoşănean. Din fericire în ciuda atacului brutal, Oaidă a putut continua partida, însă Cernat a luat drumul vestiarelor.

Moldovenii au profitat imediat de jucătorul în plus şi, peste numai şapte minute, au deschis scorul. Cătălin Golofca a reluat în plasa porţii lui Mincă din şapte metri o centrare a lui Tiberiu Serediuc, după o acţiune personală de toată frumuseţea. Numai că, în minutul 36, defensiva cu trei fundaşi centrali a lui Costel Enache a fost făcută şah-mat, Daniel Benzar marcând superb din careu, din voleu, cu stângul. 1-1 a fost scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine.

În repriza a doua, în ciuda ocaziilor rarisime de ambele părţi, scorul a rămas neschimbat, iar FC Botoşani a reuşit prin punctul câştigat să revină pe locul 2, acesta fiind obiectivul trasat de acţionari echipei pe acest final de campionat.