Moldovenii înving campioana în Gruia și urcă pe primul loc în SuperLigă!

Publicat: 14/08/2022 | 23:57

FC Botoșani s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0), în „Gruia” în fața campioanei en-titre, unicul gol al partidei fiind marcat în minutul 32 de Sekou Camara. Victoria, prima din istorie bifată de „roș-alb-albaștri” în fieful ardelenilor, a propulsat FC Botoșani pe primul loc în SuperLigă.

„Mergem să facem un meci bun și să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv. Vreau să scoatem maxim din acest joc”, a declarat Mihai Teja, antrenorul principal al FC Botoșani, la conferința de presă premergătoare partidei.

Or vorbele tehnicianului au avut acoperire deplină, tehnicianul botoșănean pregătind în cele mai mici detalii duelul, studiindu-și foarte bine adversarul, anihilându-i punctele forte și lovindu-l unde acesta a fost vulnerabil.

După un început echilibrat de partidă, CFR Cluj a câștigat mijlocul terenului și a început să se apropie de careul botoșănenilor.  Prima mare ocazie a meciului a aparținut gazdelor, în minutul 18, când Eduard Pap a avut o intervenție de mare portar la șutul lui Mihai Bordeianu. Imediat, Hoban a șutat din interiorul careului dar goalkeeeperul botoșănean a prins fără emoții după care a mai avut încă o intervenție foarte bună în fața lui Malele, scăpat singur spre poartă.

Contrar cursului jocului, FC Botoșani a reușit deschiderea scorului. Tîrcoveanu a primit cadou o minge de la Braun, a trimis mingea peste apărarea CFR-ului iar Camara, intrat în locul lui Mihai Roman II – accidentat, a marcat spectaculos din interiorul careului (min.32). Campionii nu au acuzat șocul, au revenit în ofensivă dar Muhar și Bordeianu nu au reușit să trimită pe poartă (min. 37 și 38), prima repriză încheindu-se cu scorul de 1-0 pentru botoșăneni.

Conștient de forța și valoarea ardelnilor, Teja mută defensiv, trecând la o apărare aglomerată, tactica sa dând roade, „roș-albalbaștrii” reușind să conserve avantajul luat pe tabelă în minutul 32 și să plece cu toate punctele puse în joc în „Gruia”, urcând pe primul loc în SuperLigă.

Runda viitoare, FC Botoșani va primi pe teren propriu vizita FCSB, meciul fiind duminică de la ora 21:30 pe „Municipal”, în timp ce CFR Cluj va evolua în deplasare tot duminică dar de la otra 16:00 cu FC Hermannstadt.