Moldovenii înving lanterna în Copou şi încing lupta la play-off!

Publicat: 18/12/2017 | 08:00

Dorinţa de a reintra în calculele pentru play-off şi-au spus cuvântul, elevii lui Flavius Stoican începând în forţă meciul. După numai 11 minute de joc, Platini a deschis scorul în minutul 11, profitând de o degringoladă în defensiva lanternei. Surprinzător, oaspeţii nu au acuzat şocul şi au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 26, prin Călinţaru. Bucuria elevilor lui Marin Barbu nu a durat decât două minute, Sin aducându-i di  nou pe moldoveni în avantaj punctând cu un şut din patru metri, 2-1 fiind şi scorul la pauză.

De la cabine, cei care au fost mai prezenţi în joc au fost tot ieşenii, iar golul al treilea a venit firesc în poarta celor de la Juventus. Cisse l-a învins pe Stoican cu un şut din interiorul careului, pentru 3-1, stabilind şi scorul final al confruntării.

În urma acestui rezultat, moldovenii au ajuns la cea de-a opta victorie din acest campionat, acumulând 30 de puncte, echipa lui Flavius Stoican păstrând şanse la clasarea în play-off, diferenţa faţă de locul 6 pe care se află Viitorul Constanţa fiind de patru puncte, iar de locul 5 pe care se află FC Botoşani fiind de cinci puncte. Interesant este că ieşenii vor avea meciuri directe atât cu Viitorul cât şi cu Botoşaniul în primăvară, iar în cazul unor victorii va trece peste cele două. În schimb, Juventus rămâne pe ultimul loc în Liga I, cu doar 9 puncte strânse în 22 de runde şi doar o minune mai salvează nou promovata de la retrogradare.