Moldovenii, nașii campionilor » CFR Cluj pierde din nou în Liga 1 în deplasare tot la Botoșani!

Publicat: 09/02/2021 | 08:01

FC Botoşani a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1 (2-1), pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii 1.

CFR a deschis rapid scorul, prin Gabriel Debeljuh (min.2), atacantul croat învingându-l pe Hankic cu un şut din marginea careului. FC Botoşani nu a acuzat șocul și a reușit să întoarcă rezultatul până la pauză prin reușitele lui Enriko Papa (min.31), care a reluat mingea la colţul scurt cu capul, după un corner executat de Mihai Roman, acesta din urrmă aducând victoria botoșănenilor prin reușita din minutul 37, reluând în plasă mingea şutată în bară de Papa.

De notat ar fi că ultima înfrângere în deplasare a CFR Cluj a fost înregistrată tot de pe „Municipal” în decembrie 2019, când campioana ceda cu același scor, 2-1, în fața FC Botoșani. Totodată, acesta este primul eșec suferit de campioană în Liga 1 cu Edward Iordănescu la timonă după opt victorii şi două egaluri.

Pentru FC Botoșani acesta a fost al treilea succes consecutiv după 1-0 cu FC Hermannstadt pe teren propriu și 3-2 cu Chindia în deplasare.

În urma rezultatelor înregistrate în această rundă, FCSB a rămas lider cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj cu 47 de puncte și Universitatea cu 43 de puncte. Pe locurile 4, 5 și 6 care asigură prezența în play-off se află Sepsi OSK- 34 puncte (n.r. un meci mai puțin), FC Botoșani și Academica, ambele cu câte 33 de puncte, echipa lui Croitoru având însă un golaveraj superior. La polul opus, pe locul 14 se află FC Voluntari cu 20 de puncte în timp ce pe locurile 15 și 16 sunt FC Hermannstadt – 19 puncte și Poli Iași- 16 puncte.