Moldovenii nu se regăsesc! Al treilea meci consecutiv fără victorie în Turcia!

Publicat: 19/01/2018 | 07:00

Elevii lui Costel Enache au reuşit să deschidă scorul prin nou-venitul Mircea Axente în minutul 21 şi se părea că în sfârşit vor găsi drumul spre primul succes din acest an. Ruşii de la Tosno nu au acuzat însă golul primit şi au reşuşit să restabilească egalitatea prin Trujic în minutul 32, reuşita acestuia stabilind şi scorul primului mitan. Ruşii au preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 53 prin Skvortsov şi se părea că FC Botoşani se îndreaptă spre cea de-a treai înfrângere din tot atâtea posibile în amicalele din Antalya.

Nu a fost însă de acord cu acest lucru Andrei Dumitraş care a punctat pentru 2-2 în minutul 77, evitând astfel cel de-al treilea eşec consecutiv botoşănean în acest cantonament pentru echipa pregătită de Costel Enache.

În testul contra celor de la Tosno, Costel Enache a mizat din primul minut pe formula  Pap- Unguruşan, Burcă, Plămadă, Acsinte- Tincu, Cucu- Golofca, Moruţan, M.Roman-  Axente pentru ca în al doilea mitan pe teren să utilizeze formula Brânză- Dumitraş, Tincu, Plămadă, Muşat- Oaidă, Achim- Rodriguez, Moruţan (min. 67 Piftor), Ciaccheri-  Golubovic.

Următorul test al moldovenilor în Antalya  va avea loc luni 22 ianuarie, ora 17.00, elevii lui Costel Enache urmând a da piept cu polonezii de la Arka Gdynia.

După 22 de runde din acest campionat, FC Botoşani se află pe locul 5  în Liga I cu 35 de puncte.