Moldovenii promit să-ş vândă scump pielea cu FCSB în Copou!

Publicat: 17/11/2017 | 07:00

Aflaţi pe locul 8 cu 21 de puncte,la patru puncte de Astra Giurgiu, formaţie care ocupă locul 6, ultimul care asigură prezenţa în play-off-ul Ligii I, moldovenii lui Flavius Stoican sunt condamnaţi să câştige meciul cu FCSB pentru a nu pierde contactul cu primele şase clasate.

Punctul nevralgic al moldovenilor este apărarea, iar FCSB, echipă cu cel mai bun atac din campionat va îcnerca să profite din plin de acest lucru. În ultimele şapte meciuri disputate în Copou, CSM Poli Iaşi a primit cel puţin un gol, ceea ce spune foarte multe despre apărarea fragilă a formaţiei prregătite de Flavius Stoican, apărare care va trebui să facă faţă celui mai bun atac din Liga I, FCSB având 36 de goluri marcate în acest sezon al primei divizii a ţării.

De altfel, FCSB vine pe cai mari la Iaşi, echipa lui Dică intrând perfect în pauza competiţională de două săptămâni cauzată de acţiunile loturilor naţionale, roş-albaştrii reuşind să rămână pe primul loc în Liga I şi să-şi asigure calificarea în primăvara europeană. Ultimul meci direct, cel din turul campionatului s-a terminat bine pentru jucătorii lui Flavius Stoican. Aceştia au reuşit o remiză pe „Naţional Arena”, scor 1-1. Platini a deschis scorul în minutul 9, iar FCSB a restabilit egalitatea după un penalty executat de Gnohere, golgheterul campionatului din acest moment, cu 10 goluri marcate.

Partida CSM Poli Iaşi- FCSB, meci contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii I va începe la ora 20:45, jocul fiind transmis în direct de Digi Sport, Telekom Sport şi Look.