Moldovenii s-au umplut de penibil în fața propriilor suporteri cu Chiajna!

Publicat: 17/05/2018 | 09:00
FC Botoşani s-a făcut de râs în fața propriilor fani. Echipa antrenată de Costel Enache a fost învinsă cu 1-0, pe teren de Concordia Chiajna, care avea nevoie ca de aer de o victorie în această deplasare.

Chiajna s-a impus prin golul marcat de fostul atacant al Botoşaniului, Paul Batin, în minutul 19, după o fază în care fundaşul central Andrei Marc a ridiculizat apărarea echipei locale şi i-a pasat prin faţa porţii printre un portar, Alberto Codrea, şi cei trei fundaşi centrali visători. Şi asta se întâmpla în condiţiile în care Chiajna evolua în zece oameni după eliminarea lui Bawab pentru o intrare criminală la mijlocul terenului.

Deşi a avut o posesie clară, FC Botoşani nu a găsit drumul spre gol, terminând meciul în huiduielile propriilor suporteri, care i-au acuzat de blat. De altfel, şi în sezonul trecut, FC Botoşani a pierdut „cu cântec” meciul de la Chiajna, care, practic, i-a salvat de la retrogradare pe ilfoveni. Suporterii nu au uitat acest lucru şi au scandat minute în şir „blatiştii”, „blatiştii”.

După acest rezultat, FC Botoşani riscă să piardă locul 2 în dauna celor de la Sepsi până la finalul campionatului.

Concordia Chiajna a obţinut a doua victorie de la venirea lui Ionuţ Badea pe banca tehnică şi sunt neînvinşi de trei runde.