Moldovenii ținuți în șah pe teren propriu în ultima etapă a turului!

Publicat: 21/12/2020 | 07:20

FC Botoșani a terminat nedecis, scor 1-1, jocul susținut în cadrul ultimei etape a acestui tur de campionat pe teren propriu cu FC Voluntari.

Prima repriză a fost sub semnul echilibrului, absențele lui Rodriguez și Onghenda din linia mediană punându-și amprenta asupra jocului, echipa lui Marius Croitoru suferind la mijlocul terenului. Urcarea lui Denis Haruț, „uns” căpitan în acest meci nu a avut darul de a aduce rezultatul dorit de tehnicianul echipei, FC Botoșani prestând un joc modest în primul mitan.

FC Botoșani a început în atac a doua repriză și la puțin timp după ce lovitura de cap a lui Mahmoud Al Maws a fost respinsă miraculos de Rîmniceanu, Hamidou Keyta a deschis scorul fructificând în minutul 51 un penalty acordat în urma unui fault asupra lui Andrei Târcoveanu. În minutul 66, Mihai Teja face trei schimbări inspirare, pe teren intrând Kocic, Marcelo și Grădinaru, ultimul restabilind egalitatea după numai opt minute de joc (min.74) printr-o execuție de la 25 de metri care l-a lăsat fără replică pe Hankic.

Până la finalul partidei cele două echipe nu au mai reușit să-și treacă în cont ocazii importante, duelul terminându-se nedecis.