Momente de groază trăite de goalkeeperul naționalei Ciprian Tătărășanu pe „Velodrome” la Marseille- Lyon!

Publicat: 11/11/2019 | 10:01

Olympique Marseille s-a impus la limită cu scorul de 2-1 (2-0) în derby-ul etapei a XIII-a din Ligue 1 susținut într-o atmosferă incendiară pe „Velodrome” cu rivala Olympique Lyon.

Partida a fost precedată de incidente grave, autocarul echipei Olympique Lyon, formație care îl are în componență și pe golakeeperul naționalei României, Ciprian Tătărușanu, fiind atacat cu pietre la sosirea la stadionul Velodrome. În ciuda faptului că autocarul a  fost grav avariat în urma actelor huliganice ale fanilor lui O.M., trei geamuri fiind sparte, niciun jucător al echipei lui Ciprian Tătăruşanu nu a fost rănit, delegația lui Olympique Lyon rămânând însă marcată de incidente.

La fel ca și în ultimele meciuri goalkeaperul naţionalei a fost doar rezervă la Lyon, tehnicinaul Rudi Garcia mergând și la acest meci pe mâna lui Lopes. Acesta nu a avut replică în fața vedetei lui Marseille, Dimitri Payet, acesta trecându-și în cont dubla cu care a rezolvat ecuația celor trei puncte, punctând în minutele 18 din penalty  și 39. Golul de onoare al formației lui Ciprian Tătărușanu a fost marcat de Dembele în minutul 59.

În urma acestui rezultat, Olympique Marseille a urcat pe locul 2 în Ligue 1 cu 22 de puncte, la opt puncte distanță de liderul PSG și un punct peste Angers și St. Etienne, formații care sunt la egalitate de puncte, ambele având 21 de puncte accumulate, fiind despărțite de golaveraj. Formația lui Tătărușanu, Olympique Lyon este după 13 etape abia pe locul 14 cu 16 puncte!