Momente dramatice pentru Hațegan »» Arbitrul român a aflat la pauza meciului Germania- Olanda, scor 2-2, că i-a decedat mama!

Publicat: 20/11/2018 | 10:24
Momente dramatice pentru arbitrul român Ovidiu Hațegan. Delegat la partida dintre Germania și Oalnda, centralul român a aflat la pauză că mama  i-a decedat.

În ciuda acestei vești Hațegan a reușot să-și canalizez toată energiaa pe cea avea de făcut, conducâânnd impecabil pânăă la final duelul dintre Germania șși Olanda, care s-a terminat 2-2.

La finalul partidei, Hațegan a izbucnit în lacrimi și a fost consolat pe teren de către jucătorii celor două formații!

„Acest om era distrus, avea lacrimi în ochi, din cauza faptului că mama lui a murit recent. Mi-am dorit să-l încurajez, i-am transmis forţă şi i-am spus că a fluierat bine. Este un lucru mic, dar sper ca aceste lucruri să vă ajute şi să treceţi peste asta”, a declarat fotbalistul Virgil van Dijk.

„Portocala mecanică” a obținut dramatic accederea în penultimul act. Retrogradați în Liga B înaintea partidei, și neavând nicio miză, nemții au început tare partida de la Gelsenkirchen și în minutul 20 aveau deja 2-0 pe tabela de marcaj grație reușitelor lui Werner (min.9) și Sane (min.20).

Finalul partidei a fost însă unul de vis pentru olandezi care au reușit să egaleze nesperat după golurile marcate de Quincy Promes (min. 85) și Virgil van Dijk (min. 90).

Punctul obținut la Gelsenkirchen a fost suficient pentru ca Olanda să termine pe primul loc grupa din care a făcut parte și Franța. „Portocala mecanică” a acumulat 7 puncte, la fel ca și campioana mondială, dar s-a calificat la „Final Four” turneu ce va fi găzduit de Portrugalia în vara anului viitor datorită rezultatelor directea (n.r. 1-2 în deplasare și 2-0 acasă).

Pe lângă Olanda, la ”Final Four” vor fi prezente celelalte trei câștigătoare grupelor din Liga A din Nations LEague, acestea fiind Portugalia, Anglia și  Elveția.