Momente tensionate la Roland Garros. O jucătoare din România, huiduită de publicul francez. Ce s-a întâmplat pe teren. VIDEO

Publicat: 03/10/2020 | 21:53

Jucătoarea din România Patricia Țig a jucat în turul trei al turneului de la Roland Garros cu Fioana Ferro, meci care a avut loc pe terenul central Philippe Chatrier. Românca a pierdut, reușind în același timp să atragă antipatia publicului francez.

Primul set a fost câștigat de belgiancă la capătul a 83 de minute foarte tensionate. La un moment dat, Patricia a cedat nervos. Atunci când scorul era 6-5 pentru adversară, jucătoarea născută la Caransebeș a luat punctul și apoi s-a răstit la spectatorii aflați în tribune.

Românca a țipat înspre fanii care o susțineau pe jucătoarea locală și le-a stârnit antipatia celor circa 1.000 de oameni prezenți la meci. Patricia a fost huiduită și fluierată preț de secunde bune. Disputa începuse chiar înaintea punctului câștigat de jucătoarea noastră, care a fost iritată de o remarcă venită din tribune, scrie Digisport.

Reacții online la adresa Patriciei Țig

Sportiva din Caransebeș a revenit în al doilea set, pe care l-a câștigat cu 6-4, forțând astfel actul decisiv. Din păcate, în al treilea set, Patricia Țig nu a avut nicio șansă în fața adversarei, care s-a impus cu un categoric 6-0.

„Patricia Țig are foarte puțini prieteni pe teren, fiind nervoasă la adresa publicului”, a comentat un fan, pe Twitter. „E prea nervoasă”, a scris un alt utilizator.

Nu rata: Simona Halep, povestea de succes până la Roland Garros 2020

După această înfrângere, românca va primi un cec de 126.000 de euro. Patricia, care a reușit cel mai bun rezultat din carieră la un grand-slam, se apropie de un milion de euro câștigați din tenis.