Monchengladbach și Leipzig, marile câștigătoare ale rundei 14 din Bundesliga!

Publicat: 09/12/2019 | 08:58

Într-o etapă în care Bayern a pierdut din nou, Monchengladbach și Leipzig se desprind de plutonul fruntaș. De asemenea, nou-promovata Paderborn a obținut o victorie nesperată.

Runda a 14-a din Bundesliga a debutat cu o remiză spectaculoasă, scor 2-2, între Frankfurt și Hertha. „Vulturii” au avut și un gol anulat, însă au reușit să egaleze pe finalul partidei. Au urmat 7 succese consecutive ale gazdelor, 6 dintre ele sâmbătă, iar una duminică. Monchengladbach a învins Bayern în prelungiri datorită unui penalty obținut după eliminarea lui Javi Martinez, rezultat ce menține „Manjii” în fruntea ierarhiei din Germania. Tot sâmbătă, Leipzig își vede de treabă, învinge Hoffenheim și e la un punct de Monchengladbach. După obținerea calificării în optimile Ligii Campionilor, antrenorul „Taurilor Roșii”, Julian Nagelsmann, e cel mai tânăr tehnician din istoria acestei faze a competiției.

Tot sâmbătă, Dortmund spulberă Dusseldorf cu 5-0 și urcă până pe locul 3, la 4 puncte de Leipzig. Elevii lui Lucien Favre mai alungă puțin din presiunea acumulată în ultima perioadă și pornesc cu încredere pentru meciul cu Slavia Praga, din Liga Campionilor. Insă, victoria ar putea fi insuficientă dacă Inter Milano va învinge Barcelona. Cu acest deznodământ, Dortmund va ocupa doar locul 3 în grupă. Duminică, Union Berlin își continuă parcursul extraordinar, trece de Koln cu 2-0 și ajunge pe locul 10, la 11 puncte distanță de o altă nou-promovată, Paderborn, ce a câștigat incredibil la Bremen, 1-0 printr-un gol în minutul 90+3.