Monica Niculescu o învinge pe Irina Begu la Hobart!

Publicat: 09/01/2018 | 11:00

Monica Niculescu s-a impus în faţa lui Begu la capătul unui meci care a durat o oră şi 24 de minute.

În optimi, Monica Niculescu, jucătoare venită din calificări, va evolua contra jucătoarei americane Varvara Lepchenko, locul 64 mondial. Niculescu conduce cu scorul de 3-0 în întâlnirile directe cu sportiva din SUA.

Tot la Hobart, Mihaela Buzărnescu, locul 57 WTA, a ajuns în sferturi.

Compatrioata noastră a reuşit calificarea în sferturi după ce a trecut de germana Anna-Lena Friedsam, locul 507 mondial, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 46 de minute de joc.

În sferturi, Buzărnescu va întâlni învingătoarea din meciul dintre Kirsten Flipkens (Belgia) şi Alison Riske (SUA).

Calificarea în optimi la Hobart este recompensată cu 30 de puncte WTA şi 3.400 de dolari, iar pentru ajungerea în sferturi premiul este de 60 de puncte şi 6.175 de dolari.

Tot la Hobart, perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Raluca Olaru şi ucraineanca Olga Savciuk s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu după 6-4, 2-6, 10-5 cu cuplul româno-argentinian Mihaela Buzărnescu/Maria Irigoyen.

Olaru şi Savciuk, principalele favorite şi deţinătoarele trofeului, s-au impus după o oră şi 24 de minute. Învingătoarele şi-au asigurat un cec de 1.820 dolari şi 60 de puncte WTA, în timp ce învinsele au obţinut 960 de dolari şi un punct WTA.

Olaru şi Savciuk vor juca în sferturi cu câştigătoarele partidei dintre Veronika Kudermetova (Rusia)/Arina Sabalenka (Belarus) – Natela Dzalamidze (Rusia)/Xenia Knoll (Elveţia).