„Monstrul” Nadal trimite Spania în semifinalele Cupei Davis!

Publicat: 23/11/2019 | 10:46

Spania profită de inspirația fabuloasă a liderului mondial Rafael Nadal și ajunge în semifinalele Cupei Davis! Ibericii i-au dedicat victoria colegului lor Roberto Bautista-Agut, ce a părăsit competiția după ce tatăl sau a decedat. Argentina a sperat după primul meci, însă țara gazdă s-a dovedit mai puternică, grație unui Nadal aflat în zi mare.

Guido Pella a făcut 1-0 pentru Argentina, după o victorie în 3 seturi cu Pablo Carreno-Busta, ce nu este refăcut în totalitate după o accidentare. În setul decisiv, spaniolul a mai câștigat un singur game. 6-7, 7-6, 6-1 pentru Pella, iar argentinienii sperau.  A intrat însă în scenă Rafael Nadal. „Matadorul” l-a spulberat pe Diego Schwartzman, scor 6-1, 6-2 și urma meciul decisiv de dublu. Nadal a făcut din nou pereche cu Marcel Granollers și împreună au obținut un succes major, 6-4, 4-6, 6-3 cu Gonzalez/Mayer, iar Spania e în semifinală, unde va întâlni azi Marea Britanie.

Britanicii nu l-au introdus pe Andy Murray, însă ceilalți componenți ai lotului și-au făcut treaba. Kyle Edmund a deschis cu o victorie, 6-3, 7-5 cu Philipp Kohlschreiber, iar Daniel Evans și-a luat revanșa după înfrângerile din primele zile, 7-6, 3-6, 7-6 cu Jan-Lennard Struff, însemnând că Germania pleacă acasă. Drama a fost prezentă în al treilea sfert de finală, în care Rusia elimina Serbia cu 2-1. Andrey Rublev a cedat doar 3 game-uri cu Filip Krajinovic, iar Novak Djokovic trecuse cu 6-3, 6-3 de Karen Khachanov. Nole a intrat și la dublu, însă alături de Viktor Troicki au irosit 3 mingi de meci, rușii Khachanov și Rublev câștigând în tie-break-ul setului decisiv.