Moruțan, atac la Dică: „Eu mi-aș dori să fiu titular, dar…!”

Publicat: 01/10/2018 | 10:14
Introdus în teren spre finalul primei repriză în locul lui Ovidiu Popescu, mijlocașul Olimpiu Moruțan a decis soarta confruntării cu Heermannstadt.

„Puștiul minune”” transferat de roș-albaștri de la FC Botoșani a dat două assist-uri de manual la golurile reușite de Gnohere și Tănase care au fost decisive în stabilirea rezultatlui final al partidei, scor 3-1.

La finalul partidei, Moruțan a recunsocut că cel mai bine se simte în spatele vârfului șși a spus că și-ar dori să evolueze mai mult dar nu este el care decide acest lucru.

„Mă bucur că am dat două pase de gol. Sunt prieten cu Gnohere. I-am zis la pauză că el va marca şi mă bucur că a făcut-o. Toţi au jucat bine, nu doar eu. Sunt fericit că domnul Becali mă apreciază. Vă daţi seama că vreau să fiu titular, dar şi atunci când intru în repriza a doua trebuie să dau totul pentru această echipă. Nicio echipă nu e slabă, toate îţi pot pune probleme” a declarat Olimpiu Moruțan, mijlocașul FCSB.

Dueul de la Tg. Mureș dintre Hermannstadt și FCSB s-a terminat cu scorul de 3-1 pentru roș-albaștri care rămân lideri după etapa a zecea cu 21 de puncte, la patru lungimi de Astra și Gaz Metan Mediaș. De partea cealaltă Hermannstadt rămâne pe loc retrogradabil fiind pe locul 13 cu 7 puncte.

Etapa următoare FC B va juca pe teren propriiu cu Concordia Chiajna, duelul urmând a avea loc duminică, 7 octombrie de la ora 21:00. Până la duelul cu FCSB, Chiajna lui Dorinel munteanu are meic în campionat astăzi pe teren propriu cu Dunărea Călărași.