Mutu a „intepat”

Publicat: 22/10/2007 | 00:00

ATITUDINE. Adrian Mutu nu a avut mila de prietenul si colegul lui de la nationala, Paul Codrea, si l-a batut de toti banii Prolific. Atacantul Fiorentinei a ajuns la cota sase a golurilor inscrise, dupa opt etape din Il Calcio Cristian Blanuta A promis ca va inscrie si s-a tinut de cuvant. Adi Mutu a fost autorul celui de-al doilea gol al Fiorentinei in partida castigata cu 3-0 in fata Sienei. „Fenomenul” l-a executat pe Eleftheropoulos, dupa un calcai al lui Pazzini, cel care deschisese scorul, iar Vieri a inchis balul. La oaspeti, Codrea a fost introdus in minutul 63. Tot in Italia, Inter s-a impus in deplasare contra Regginei, 1-0, cu Cristi Chivu in rol de fundas central.

Daniel Niculae a reusit inca o dubla, dupa aceea cu Marseille.

Fotbalistul a punctat in minutele 54 si 82, Auxerre castigand cu 5-3 in fata echipei Lorient. Gabriel Tamas a jucat tot meciul. Si George Ogararu a fost integralist, doar ca Ajax nu a reusit sa invinga, acasa, pe NEC, scor 0-0. Chiar daca TSKA Sofia a castigat in deplasarea de la Plovdiv, 1-0, Florentin Petre a parasit terenul suparat. Cauza: a fost eliminat in minutele de prelungiri, pentru cumul de cartonase. Ghinionistul internationalilor romani care evolueaza „afara” a fost Ciprian Marica. Accidentat, el a urmarit din tribuna cum Stuttgart a fost invinsa la Hamburg cu 4-1.