Mutu a vazut rosu in Spania

Publicat: 20/08/2007 | 00:00

PENALIZAT. Cartonasele rosii nu sunt specialitatea lui Adrian Mutu, insa fac parte din repertoriul unui jucator Pedepsit. Atacantul roman a stat in repriza secunda cu Athletic Bilbao la vestiare Alexandru Mazilu In amicalele sustinute in aceasta vara de Fiorentina, Adrian Mutu a fost cheia succeselor pentru echipa italiana. A venit, insa, si un moment mai putin fericit pentru talismanul echipei toscane cu ocazia jocului din Spania, contra celor de la Athletic Bilbao. Rezultatul, scor 0-3, este unul nefericit pentru trupa antrenata de Cesare Prandelli. In plus, violetii au fost nevoiti sa joace toata repriza secunda cu doi oameni in minus. Prima eliminare a venit, in minutul 43, la un fault dur al lui Potenza asupra lui Koikili, italianul vazand „rosu” direct. Chiar inainte de intrarea la cabine, Adrian Mutu a primit al doilea „galben”. „Il Fenomeno” l-a impiedicat pe Iraizoz sa repuna mingea in joc, „centralul” Gonz?z V?uez aratandu-i drumul spre vestiare. Pana in acel moment, atacantul nationalei fusese cel mai activ jucator al trupei care se pregateste intens sa atace Europa prin Cupa UEFA. Prima reusita a gazdelor a picat in minutul 39 prin Aduriz, care a transformat un penalty, Llorente (min. 51) si Gabilondo (min. 85) majorand scorul la 3-0.