Mutu catre Prandelli: „Ma lasi sa termin si eu un meci?”

Publicat: 29/09/2008 | 00:00

RACEALA. Prandelli a reusit sa-si enerveze elevul Mutu prin lipsa de incredere pe care i-o ofera Fotbalistul Fiorentinei a rabufnit atunci cand a fost schimbat de catre Cesare Prandelli, in minutul 82 al partidei cu Genoa. Romanul l-a injurat pe antrenor in timp ce se indrepta spre banca de rezerve. Alexandru Mazilu Inainte de meciul din Liga Campionilor cu Steaua, starea de spirit de la Fiorentina e una foarte incordata. Principala grija a violetilor e forma destul de slaba a lui Adrian Mutu, care mai nou nu se mai intelege nici cu „parintele”, antrenorul Cesare Prandelli. Victoria la limita, scor 1-0, in fata celor de la Genoa, a adus putina liniste la Florenta. Jocul lipsit de stralucire, cat si absenta din joc a lui Mutu il nemultumesc pe tehnicianul Fiorentinei. Mai nou, se pare ca si Adi e nefericit din pricina deciziilor luate de antrenor de pe banca tehnica. Cu opt minute inainte de finalul partidei cu Genoa, din weekend, „Briliantul” a fost scos de pe teren chiar intr-un moment in care se pregatea sa execute o lovitura libera dintr-o pozitie favorabila. Hotararea l-a enervat la culme pe Mutu, care a rabufnit verbal in clipa in care a trecut pe langa Prandelli. „Ma lasi sa termin si eu un meci!?”, a fost reactia nervoasa a romanului catre mentorul sau. Trebuie mentionat faptul ca in cele cinci jocuri disputate in acest sezon in tricoul „viola”, Mutu a fost schimbat de patru ori in preajma minutului 80. „Adrian nu a fost suparat. Poate doar pe el deoarece si-a dorit sa bata acea lovitura libera inainte de a iesi”, a lamurit directorul sportiv Pantaleo Corvino.