Mutu, huiduit din cauza tiganilor

Publicat: 05/11/2007 | 00:00

VALOARE. Introdus pe finalul meciului, Mutu le-a „innodat sireturile” fundasilor laziali Caracter. „Briliantul” a ignorat atmosfera ostila de la Roma si a evoluat, iarasi, excelent pentru Fiorentina Mihai Cruceru Internationalul roman a fost menajat de tehnicianul Cesare Prandelli si a intrat pe teren in minutul 70, al meciului cu Lazio, de pe Olimpico. „Fenomenul” a „tras” echipa dupa el in cele 20 de minute jucate si a contribuit la victoria, 1-0, impotriva fostului adversar al „cainilor” din preliminariile Ligii Campionilor. Din pacate, repercusiunile incidentelor provocate de tiganii din Romania in Peninsula au fost indurate, pe nedrept, de catre atacantul roman. Acesta a fost admonestat de suporterii laziali, cunoscuti in toata Europa pentru scandarile rasiste si xenofobe. „Irriducibilii” l-au taxat fara motiv pe Mutu, scandand diverse sloganuri, in care se regaseau termenii „Tigan!” sau „Esti un rahat!”. Probabil, „Peluza Nord” de pe Olimpico va fi inchisa pentru galeria laziala, la urmatorul meci de acasa, cu Parma. Prin aceasta noua victorie, Fiorentina ramane neinvinsa in Serie A, si se afla pe locul doi, cu 23 de puncte, la doar unul de Inter-ul lui Cristi Chivu, care a jucat aseara tarziu.