Mutu, o luna pe tusa

Publicat: 26/02/2008 | 00:00

DETERMINANT. Antrenorul Cesare Prandelli a spus ca iesirea lui Adrian Mutu a creat un avantaj psihologic Romei si ca planurile Fiorentinei s-au naruit dupa accidentarea „Fenomenului” (medalion) Ghinionist. Internationalul roman s-a accidentat la sfarsitul primei reprize din meciul cu AS Roma si va lua o pauza fortata Mihai Cruceru Fiorentina, cu Adi Mutu in ofensiva, alaturi de Bobo Vieri, a inceput excelent partida de pe Olimpico impotriva fostei formatii a lui Cristi Chivu, AS Roma. Desi echipa sa a pierdut, 0-1, romanul a fost din nou unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, reusind sa creeze de multe ori panica la poarta lui Doni. Asta, pana in minutul 43, cand portarul gazdelor a iesit imprudent la picioarele internationalului roman, reusind sa-l scoata prematur din teren, la scorul de 0-0. Mutu a primit ingrijiri la marginea terenului, iar concluzia medicilor a fost ingrijoratoare: traumatism contuziv cu entorsa la genunchiul stang, care i-a afectat si ligamentul colateral median intern. Probleme, asadar, si pentru selectionerul Victor Piturca, ingrijorat ca nu va beneficia de cel mai in forma „tricolor”. In urma examenului RMN efectuat, romanul va trebui sa faca o pauza de patru saptamani pana la reluarea antrenamentelor normale. Cu toate acestea, atacantul se gandeste mai mult la echipa sa, decat la accidentare. „Trebuie sa strang din dinti. Partida cu AS Roma? Meritam sa marcam in prima repriza. Nu cred ca dupa acest esec lupta noastra pentru locul patru s-a complicat iremediabil. Sunt convins ca, daca vom lupta, la final, vom reusi sa ne indeplinim obiectivele”, a spus „Fenomenul”. Echipa „viola” se afla acum pe locul 5, in Serie A, la egalitate de puncte, 48, cu campioana Europei, AC Milan.