Mutu, șah la „Rege” în Bănie: „U” Craiova 1948 – Farul, 1-1!

Publicat: 28/08/2021 | 07:09

„U” Craiova 1948 a terminat nedecis, scor 1-1 (0-0), duelul susținut în Bănie cu Farul Constanţa. Partida, care a contat pentru runda a VII-a a fost acaparată de duelul celor doi tehnicieni Adrian Mutu și Gheorghe Hagi, cei doi golgeteri all-time ai echipei naţionale.

După o primă repriză echilibrată și fără nicio schimbare pe tabela de marcaj, oltenii au reușit să deschidă scorul la trei minute de la reluarea jocului prin Claudiu Bălan (min. 48). Egalarea „rechinilor” a venit cu șapte  minute înainte de finaliul meciului, Adrian Petre transfomând o lovitura de pedeapsă acordată la un duel între Dominik Kovacic şi Aurelian Chiţu. S-a terminat 1-1, rezultat care a mulțumit cei doi tehnicieni care s-au felicitat reciproc la finalul partidei pentru jocul etaalat de echipele pe care le antrenează.

În urma remizei de pe „Oblemenco”, Farul a acumulat 12 puncte și și-a păstrat locul 4 în clasament în timp ce „juveții” lui Adrian Mutu au rămas pe locul 10 cu 8 puncte în dreptul lor.